Už několik let tento tvoreček baví malé diváky a provází ho světem filmu. Kdo je ten tajemný společník? Kdo je to podivné kulaté stvoření, které skrývá spousty pohádek a dobrodružství? Své jméno dostal již hodně dávno, snad co kino kinem stojí. Tak jako se rychle šíří padáčky pampelišek, když zafouká vítr, tak i vyprávění o malém ochránci z planety Meo se neslo od jednoho pána promítače ke druhému. Povídali si o zábavném chlapíkovi, který má rád filmové pohádky, ať už kreslené nebo hrané, o statečném ochránci filmů nových, nezkušených a o bedlivém strážci filmů, které již dlouho spí ve svých zelených krabičkách uložených ve velkém archívu a čekají na chvíli, kdy je probudí a řekne: „Už je čas, musíš se vrátit na planetu Meo.“
Bijásek! To jméno mu dal kdysi starý promítač Hybnajs z městečka Kotoučova, kterému se jako jedinému vyvolenému ukázal. Bylo to tak: Pan Hybnajs byl jednou po náročném promítání tak znaven, že si v kabině (to je ta místnost za sálem, kde promítači celé velké Zeměkoule, připravují nejrůznější filmová představení) zapomněl jídlonosič. A protože by si neměl na druhý den v čem přinést oblíbenou zemlbábu, rozhodl se pro něj vrátit. Jaké překvapení pro něj bylo, když si v modrobílé pruhované židli, na kterém sedával, spokojeně pochrupkávala bytost, o které do té doby jen slyšel. Bijásek otevřel líně jedno oko, pak i to druhé a najednou mžoural na promítače Hybnajse, stejně překvapeně jako on na něj. Starý pán se nezalekl a tiše a pomalu a možná ještě pomaleji se zeptal, jak že se kulatý panáček jmenuje. Bijásek se měl pro strach uděláno. Však už také dlouho nenápadně Hybnajse pozoroval, aby věděl, že je to člověk dobrotivý a laskavý, než aby se ho bál. Trhl rameny jako, že neví. Nikdy jméno nepotřeboval. „ Ty tu žiješ se mnou už nějaký ten pátek viď?“ vyzvídal promítač. Kulička na sedačce přikývla. „A ty se mne nebojíš?“ Bijásek pokýval hlavou jako, že ne. „A máš rád zemlbábu?“ Bijásek se olízl a s chutí mlaskl, tak silně, jako když spadne velký placatý kámen do vody. „Zítra nějakou přinesu“. Promítač vzal jídlonosič a dal se k odchodu. Bral už za kliku, když v tom se otočil ke svému novému příteli a pravil: „Budu ti říkat Bijásek“.
A jak starého Hybnajse napadl Bijásek? Inu, to je jednoduché. Před mnoha, mnoha lety, to ještě náš promítač nebyl ani na světě, se začal psát příběh dvou bratří a jejich nového umění. Narodil se film. Zprvu byl malinký, krátký a ani nebyl zdaleka tak krásně pestrý, jak ho znáte dnes. Ti dva bratři, Louis a August Lumierové, kteří žili ve Francii, zemi věhlasného Asterixe a Obelixe, vytvořili pro film takový zvláštní pokojíček – Kinematograf. Jméno pochází z jazyku prastarého, kterým třeba mluvil slavný Herkules nebo Achilles, ti velcí hrdinové. Pro obrázky, které jako kouzlem ožívaly na plátně, se začalo používat i jiné pojmenování – Biograf. V tom starém jazyce, jak se říkalo, je Biograf místo, kde žijí obrázky. Dnešní kino. A možná proto, že ve filmech se tehdy ještě vůbec nemluvilo, lidé zlenivěli v řeči a začali Biografu říkat Biják. A to už je jen kousek k Bijásku. Tak tedy, tak tomu bylo.
Jak se Bijásek dostal do kina k panu Hybnajsovi, přesně neví. Prostě se zjevil sám od sebe, asi tak jako se samo od sebe něco rozbije nebo ulomí. Už byl v kabině několik dní a měl dlouhou chvíli. Na stole si začal kopat do ulomené gumy z tužky Koh-i-Noor, když v tom zakopl o listy papíru, které byly rozložené po celé pracovní desce. Zadíval se na ně a četl:“ Vážený příteli, stal jste se právě majitelem nového stabilního profesionálního promítacího stroje pro filmový pás Meo 5X. Přístroj je velice hodnotný a jistě máte zájem, aby Vám co nejdéle dobře sloužil. Můžeme Vás ujistit, že jsme z naší strany učinili ke splnění tohoto požadavku vše, co bylo v našich silách. Při správném používání bude funkce promítacího stroje bezvadná. Nyní záleží už jen na Vás, jak dalece se s ním seznámíte, jak prostudujete jednotlivé části návodu a věřte, že trocha té pozornosti se opravdu vyplatí. Přejeme Vám jenom hodně úspěchů při promítání. Váš Dodavatel.“ Vedle textu byl černobílý obrázek divné, tuze zvláštní věci. Ten stejný uviděl Bijásek i na obří krabici uprostřed kabiny. Nechal gumu gumou a nadzvedl už tak trochu pootevřené víko škatule. Spatřil velký promítací stroj, který byl na obrázku. Vzal si slova dodavatele k srdci a věnoval stroji trochu pozornosti. Kdo by také nedal na rady dodavatele, když Vás nazývá přítelem! A tak si Bijásek našel svůj domov. A protože měl zájem, aby mu co nejdéle vydržel, začal se o něj starat. Bijásek je malý, mnohem menší než jste vy, takže mu všechny věci připadají velké. Byl pro něj velký i název jeho domova. No považte! Říkat, že bydlíte ve stabilním profesionálním promítacím stroji pro filmový pás, je dosti nepohodlné. A tak, i když promítací mašina není kulatá a ani se nevznáší mezi hvězdami, byla promítačka pro Bijáska planetou Meo. Bez okolků, Bijásek žije v promítačce, na planetě Meo.
Nemyslete si, Bijásek není jenom jeden, je jich po celém světě plno. Každý promítač má svého. Někdy jich mají i více. Pan Hybnajs není jediný. I promítači Cívka, Kolovrat nebo Previjka takového kulatého hošíka mají. V kině se vždy zjeví s příchodem nové mašiny. V našem kině je také takový Bijásek, který budí filmy ze spánku a povolává je na planetu Meo. Ale vždyť vy ho dobře znáte, tak co Vám budu vykládat.
Bijásek nechodí na výlety, do Zoo nebo do parku s kamarády, tak jako vy. Vlastně nikam necestuje. Na filmy, které jsou daleko, jednoduše zavolá. Nezná nic než kabinu a svou planetu Meo. Přítele měl jenom dva. Dodavatele, kterého nikdy neviděl a ani s ním slovo neprohodil a Promítače, se kterým trávil jen malé chvilky. Bijásek byl sám. Představte si to! Neměl dokonce ani psa, křečka nebo rybičku. Někdy přiletěla do kabiny nějaká moucha, ale s těmi se bavit nedá. Mají pořád hlavu v oblacích a jsou tak trochu do větru.
Bobiné, se na planetě Meo objevila, jak jinak než z čista jasna, podobně jako duha po dešti. Toho osudného dne Bijásek doma pucoval lampu, aby dobře svítila a filmy byly dobře vidět. Když byl se svou prací hotov, spokojeně si založil ruce v bok a pochvalně hodnotil výsledek. Lampa se leskla tak silně, až se v ní Bijásek mohl vidět. Zadíval se na svůj odraz. Měl postavu nevelikou s krátkými nožkami v modrých punčoškách. Tělíčko kulaté jako filmový kotouč, znamenitě uzpůsobené k válení sudů, neboť kutálením se pohyboval nejrychleji. Jak jsem řekla, nožičky měl krátké a tak běhat neuměl. Šibalsky na sebe mrkl očkem: „Jsem to, ale švihák!“ a upravil si tři vlásky z filmového pásu, které měl na hlavě. Pojednou se vedle něj zjevila kulička podobná jemu. Protřel si nevěřícně oči. Postavička měla na rozdíl od něj punčošky červené a na hlavě sepnuté dva filmové proužky gumičkou. Byla to kulatá panenka. Zprvu na ni Bijásek volal hej ty holko, ale jak čas plynul, uvědomil si, že se jeho nová kamarádka nápadně podobá kulaté filmové cívce, které ti dva bratři Lumiérové říkali ve svém jazyce Bobiné. A tak jako k sobě neodmyslitelně patří levá a pravá papučka, tak i jméno Bobiné bylo od té doby spojeno s malou kulatou dívenkou.
Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.
Přihlaste se do našeho newsletteru a budeme Vám zasílat novinky přímo na e-mail.
Všeobecné obchodní podmínky
1. Úvodní ustanovení
1. Všeobecné obchodní podmínky upravují smluvní vztahy a z nich plynoucí závazky mezi obchodní firmou Kulturní dům Kopřivnice, IČ: 66741122, DIČ: nejsme plátci, se sídlem: Obránců míru 368, Kopřivnice 742 21, e-mail: kino@kulturakoprivnice.cz, tel.: 734 171 162. (dále jen „Prodávající“ nebo „Provozovatel“)
2. Smluvní vztah mezi Prodávajícím a zákazníkem – kupujícím vzniká koupí vstupenky na filmové nebo jiné představení provozované Prodávajícím.
3. Zákazník, který zakoupí vstupenky přímo na provozovně Prodávajícího nebo přes internet, vyjadřuje tak souhlas s těmito všeobecnými podmínkami, které jsou pro obě smluvní strany závazné.
4. Pro smluvní vztah mezi Prodávajícím a zákazníkem je rozhodující verze všeobecných obchodních podmínek platná v den uhrazení platby kupní ceny za vstupenku.
2. Vysvětlení pojmů
1. Zkratkou „VOP“ se rozumí tyto všeobecné obchodní podmínky.
2. Vstupenkou se rozumí jedna vstupenka nebo více vstupenek, které si zákazník rezervuje a zaplatí na pokladně Prodávajícího.
3. Elektronickou vstupenkou se rozumí jedna elektronická vstupenka nebo více elektronických vstupenek, které si zákazník objedná a zaplatí přes internet.
4. Uvedená kupní cena je cenou aktuální pro objednaná představení, tato cena obsahuje DPH v zákonné výši a je cenou konečnou.
3. Koupě vstupenky
1. Vstupenku může zákazník zakoupit přímo v provozovně Prodávajícího, kdy při platbě na pokladně Prodávajícího obdrží vstupenku, nebo přes internet na stránkách Prodávajícího: www.kulturakoprivnice.cz.
2. Při koupi vstupenky na provozovně Prodávajícího vybírá zákazník z dosud volných vstupenek, nebo si vstupenku může nezávazně rezervovat přes internet a nejpozději 30 min. před začátkem představení ji zaplatit a vyzvednout vstupenku na pokladně Prodávajícího. Zákazník po provedení rezervace obdrží na jím označený e-mail zprávu, která obsahuje unikátní číslo provedené rezervace. Zákazník po příchodu na pokladnu Prodávajícího nahlásí číslo své rezervace. Na jejím základě obsluha pokladny zákazníkovi prodá příslušnou rezervovanou vstupenku. V případě, že si zákazník nevyzvedne rezervovanou vstupenku ve stanoveném čase před zahájením představení, může Provozovatel vstupenku uvolnit k dalšímu prodeji bez dalšího oznámení zákazníkovi.
3. Při koupi vstupenky přes internet obdrží zákazník elektronickou vstupenku, která je vybavena číselným čárovým kódem, a bude zákazníkovi zaslána na zákazníkem označený a zadaný e-mail ve formátu PDF pro vytištění nebo mu bude zaslaná na zákazníkem označený a zadaný e-mail pro možnost uložení do mobilního telefonu, za předpokladu objednání a úhrady vstupenky přes internet. Zákazník může uhrazení kupní ceny přes internet realizovat následujícími typy platebních karet: MasterCard, Maestro, MasterCard Electronic, Visa, Visa Electron nebo přes vybrané banky online zadáním a převodem.
4. Ostatní podmínky
1. Zákazník bere na vědomí, že současně si může rezervovat vstupenku pouze na jedno představení a to v maximálním množství šesti vstupenek nebo elektronických vstupenek. Rezervovat vstupenku na další představení může až po ukončení rezervace, kterou předtím začal. Pokud zákazník nedodrží tyto pokyny, provozovatel neručí za správné provedení rezervací přesto, že zákazník obdrží email o potvrzení rezervace. Provozovatel si vyhrazuje právo na zrušení takové rezervace, a to bez oznámení zákazníkovi.
2. Číselné čárové kódy elektronické vstupenky lze sejmout čtecím zařízením pouze jednou, tzn., že při jakémkoliv dalším předložení číselného čárového kódu v podobě tištěné nebo v mobilním telefonu nebude k takto opakovaně předložené elektronické vstupence přihlíženo a na jejich základě nebude povolen vstup do zařízení Provozovatele, a to bez ohledu na to, kdo elektronickou vstupenku předloží.
3. Provozovatel není odpovědný za obtíže způsobené neoprávněným použitím nebo zkopírováním elektronické vstupenky. Její padělání je trestné. Elektronická vstupenka se rovněž stává neplatnou, jestliže z ní nejsou patrné údaje potřebné pro její kontrolu nebo byla pozměněna dodatečnými úpravami.
4. Vstupenky se slevami (dětské, ZTP aj.) lze uplatnit zatím jen při nákupu lístků na pokladně.
5. Ochrana osobních údajů
1. Rezervací vstupenky přes internet nebo nákupem elektronické vstupenky, dává Zákazník Provozovateli v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., zákonem č. 40/1995 Sb. a zákonem č. 480/2004 Sb. v platném znění souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu jméno, příjmení, e-mailová adresa, telefon, případně dalších údajů uvedených v registračním formuláři za účelem realizace rezervace vstupenky přes internet nebo prodeje elektronické vstupenky prostřednictví internetu, případně pro účely reklamace nebo informace o zrušeném představení po dobu jednoho roku. Provozovatel se zavazuje, že uvedená osobní data jsou považována za přísně důvěrná a nebudou nikdy prodána nebo převedena na někoho jiného. Všechny osobní údaje budou přísně utajeny a budou užívány pouze pro účely Provozovatele.
2. Údaje, které budou sloužit pro úhradu kupní ceny elektronické vstupenek, jsou poskytovány přímo společnostem provozujícím zabezpečené internetové platební brány a Provozovatel nemá k těmto údajům přístup. Tyto údaje jsou chráněny v souladu se všeobecnými podmínkami provozovatelů těchto zabezpečených internetových platebních bran.
6. Odstoupení o smlouvy
1. Dle ustanovení § 1837 písm. j) občanského zákoníku nemá Zákazník právo od smlouvy odstoupit, neboť se jedná o smlouvu o využití volného času a plnění je poskytováno v určeném termínu a době.
2. V případě, že dojde ke zrušení představení, na které si zákazník již zakoupil vstupenku nebo elektronickou vstupenku, bude zákazníkovi vrácena kupní cena za těchto podmínek:
· u vstupenky zakoupené v pokladně Provozovatele, bude zákazníkovi vrácena zaplacená cena, pokud se bez zbytečného odkladu dostaví do pokladny, kde vstupenku zakoupil, popřípadě, bude-li mít zákazník zájem, může mu být vstupenka vyměněna za vstupenku na jiné představení v provozovně Provozovatele ve stejné hodnotě,
· u elektronické vstupenky bude zákazníkovi vrácena zaplacená cena po písemném uplatnění reklamace bankovním převodem.
7. Rozhodné právo, soudní místo a mimosoudní řešení spotřebitelských sporů
1. Smluvní vztahy mezi Prodávajícím se řídí českým právem a pro případné soudní spory jsou příslušné české soudy.
2. Pro řešení sporů mezi Prodávajícím a zákazníkem je místně příslušný obecný soud Prodávajícího, pokud právní předpis nestanoví jinak.
3. Zákazník je oprávněn, vznikne-li mezi ním a Prodávajícím spor a nepodaří-li se takto vzniklý spor vyřešit smírnou cestou, obrátit se s návrhem řešení takového sporu subjekt mimosoudního řešení spotřebitelských sporů, kterým je: Česká obchodní inspekce, Ústřední inspektorát – oddělení ADR, Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, e-mail: adr@coi.cz, web: adr.coi.cz.
8. Závěrečná ustanovení
1. Tyto VOP jsou platné pro smlouvy uzavírané mezi Prodávajícím a zákazníkem.
2. Prodávající si vyhrazuje právo změny VOP bez předchozího upozornění.
3. Toto znění VOP nabývá účinnosti dne 1. 1. 2016.
Proč a kde používáme cookies?
Statistiky o návštěvnosti: abychom věděli určit pro vlastní potřeby a pro potřeby našich reklamních partnerů, kolik lidí navštívilo naše stránky. Tato data jsou anonymní a poskytují nám skvělou zpětnou vazbu, jak lidé používají náš web, abychom mohli jeho obsah vylepšovat.
Bezpečnost: pomocí cookies web zjišťuje, zda jste to skutečně vy, když se přihlásíte do svého uživatelského účtu (pokud tuto možnost web poskytuje).
Používají jiné subjekty cookies na naší stránce?
Naše stránky mohou používat cookies jiných subjektů na měření statistik o návštěvnosti. Tyto anonymní statistiky v případě reklamních kampaní můžeme poskytovat našim reklamním partnerům.
Pokud stránka obsahuje prvky spojené se sociální sítí Facebook, tyto prvky používají cookies na poskytnutí lepší zpětné vazby pro Vás (např. Údaje o Vašich přátelích, kteří "lajkli" totéž co vy a podobně).
Jak vypnete používání cookies?
Váš webový prohlížeč nebo zařízení může nabízet nastavení, které vám umožňují povolit nebo zakázat používání cookies a odstranit je. Více informací o těchto nastaveních najdete v nápovědě pro Váš webový prohlížeč nebo zařízení. Některé služby na naší stránce nemusí pracovat správně, pokud vypnete používání cookies.