Historie a současnost Kina Kopřivnice

Dne 1. ledna 1922 získaly dělnické organizace spolkový dům tím, že nově utvořené Družstvo Lidového domu zakoupilo od pana Kuchaře hotel "Moravia", který přejmenovalo na "Lidový dům". Zdrojem příjmů družstva bylo provozování hostinské koncese, pronajímání sálu s jevištěm, který byl v Kopřivnici jeden z největších, a od roku 1923 také výnos kina, které bylo provozováno na základě udělení licence. 

V té době byly už ve městě v provozu dvě kina. Kino "Bio-Sokol" v Sokolovně (dnešní budova zimního stadionu) a druhé mnohem mladší kino "Lido-Bio" v Moravii (v Lidovém domě). V 50. letech obě kina "Lidové" i "Sokol" hrály obvyklým způsobem, tj. první denně, kromě úterka, druhé pouze dvakrát týdně a to v sobotu a v neděli. Kinosál v Sokolovně měl kapacitu 550 míst, ale nebyl využíván jen k promítání filmů, nýbrž se zde hrávalo také divadlo nebo se konaly různé besedy a přednášky.

V polovině 60. let bylo kino "Sokol" zrušeno a v provozu zůstalo pouze kino "Lidové" s kapacitou sálu 297 sedadel, které bylo v roce 1965 přejmenováno na kino "Mír". Z počátku se v "Lidovém" kině hrály ještě krátké černobílé filmy, později se objevily celovečerní barevné snímky. První české barevné filmy se začaly promítat od roku 1953, např. Návštěva z oblak, Hudba z Marsu atd.. Skladba hraných filmů v měsíci byla přesně určena, jednalo se převážně o filmovou produkci socialistických zemí a pravidelně ve středu odpoledne byly na programu dětské filmy. V roce 1965 se začaly v našem kině objevovat širokoúhlé filmy, z nichž se mezi první řadí jeden z nejúspěšnějších barevných filmů "Vinetou" a mnoho dalších, např. "Synové velké medvědice", "Spartakus", "Old Shaterhand" nebo "Faraón". Technické vybavení kina tvořily německé promítací stroje na hořlavý film ERNEMAN 2, kde se svítilo uhlíkovými tyčinkami, rozjezd se prováděl ručně klikou a zvuk nebyl zabudovaný ve stroji nýbrž se pouštěl z jiného stroje a prolínal se s obrazem. Později se začaly používat stroje ENERMAN 4, které už byly vybaveny elektrickým rozjezdem, a svítilo se uhlíkovou obloukovou lampou.

Od roku 1960 bylo kino "Mír" z důvodu provádění rekonstrukce uzavřeno. Při jeho znovuotevření dne 6. října 1962 se mohli návštěvníci těšit na zdokonalené zařízení zavedením výkonnějších objektivů, rozšířené promítací plátno, zvětšil se sklon podlahy, celý sál byl obložen dřevem, čímž se zlepšila akustika. Byla zde zřízena nová šatna a postaveny toalety, které v původním kině chyběly. Upustilo se od původního vytápění lokální pecí a začalo se používat teplovzdušné topení.

V 70. letech přišly na řadu mnohem modernější promítací stroje MEOPTONY již na nehořlavý film se zvukem zabudovaným přímo ve stroji. Nejmodernější promítací stroje měly 3 dalekohledy a svítilo se xenonovými výbojkami. Návštěvnost kina byla poměrně vysoká (70 - 90 tisíc diváků ročně). Od roku 1982 patřila všechna kina pod Okresní správu kin v Novém Jičíně. Poslední inovace, ke které v kině "Mír" došlo, proběhla v roce 1984, kdy se pro větší pohodlí diváků vyměnila stará dřevěná sklápěcí sedadla za polstrovaná. Od roku 1989 patřilo kino opět městu, které ho pronajímalo soukromému provozovateli.

V 90. letech, kdy televize začala nabízet více programů a na trhu se objevily do té doby těžko dostupné videopřehrávače a půjčovny kazet, nastal velký pokles návštěvnosti a celkový úpadek kin. Velký vliv na prudkém snížení měl určitě i nárůst cen vstupného téměř o 150%. Dne 9. října 1997 se v kině "Mír" hrálo poslední filmové představení.

Novodobá historie kina v Kopřivnici se začala psát 10. října 1997, kdy bylo otevřeno nové kino Puls, nyní Kino Kopřivnice, které je součástí Kulturního domu v centru města. Prvním promítaným filmem byl snímek Mela Gibsona "Statečné srdce". Kino Kopřivnice je širokoúhlé, má výbornou akustiku a na malém jevišti se konají hudební a divadelní vystoupení. Sál je klimatizovaný s bezbariérovým vstupem, s kapacitou 155 sedadel, včetně 10 míst pro vozíčkáře s doprovodem. Kapacita sálu se dá navýšit o 12 přidaných sedadel. Kino je vybaveno 2 promítacími stroji MEO 5XB, které patří k těm nejmodernějším. Mají xenonové výbojky, kontrolní zařízení na přerušení pásu, program pro zastavení zvuku, obrazu i celého stroje. Snímání zvuku bylo na počátku nastaveno na systém Dolby Stereo A, po dvou zvukových rekonstrukcích je kino na digitální úrovni DOLBY DIGITAL. Od prvopočátku patří Kino Kopřivnice Městu Kopřivnice, které ho pronajímalo soukromým podnikatelům. Od června 2012 město zřídilo příspěvkovou organizaci města Kulturní dům Kopřivnice, která zahrnuje Kulturní dům, Kino Kopřivnice, Městkou knihovnu a Informační centrum.

Sepsala: Radana Korená
Vzpomínal: Vladimír Bednář

Program na měsíc

duben
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5

Najeďte myší nad kalendář a zobrazí se vám akce. Kliknutím na událost zobrazíte podrobnosti.